DR. BRUCE BANNER/HULK

DR. BRUCE BANNER/HULK  

Güçleri: Bruce Banner gamma ışınları ile uğradığı değişim sonucu Hulk adlı dev canavara dönüşür. Bu dönüşüm Banner'ın öfkelendiği ya da aşırı heyecana kapıldığı zamanlarda vücudunun fazla adrenalin salgılaması ile oluşur. Geçirdiği dönüşüm sebebiyle Banner'ın bilinci giderek yerine Hulk'un bilinci gelir. Hulk dünyanın en kuvvetli canlısıdır. İnanılmaz bir kuvvete ve dayanılılığa sahip olduğu gibi eğer yaralanırsa vücudu kendini çok hızlı yeniler. Hulk öfkelendikçe vücudu da daha fazla adrenalin salgılayacağından ne kadar uzun dövüşürse kuvveti de aynı oranda artar. Çok güçlü bacak kasları sayesinde çok yüksek ve uzun mesafelere zıplayarak seyahat edebilir. Muhteşem kuvveti yüzünden iki elini hızla çırpması şiddetli bir sonik patlama oluşturacak kadar kuvvetlidir.

Biyografi: Hulk çizgiromanlarda ilk ortaya çıktığı zamandan günümüze kadar geçen yıllar boyunca pek çok değişim geçirmiştir. Bu bölümde karakterin biyografisiyle birlikte geçirdiği değişimlerin mümkün olduğunca özeti çıkartılmıştır.

Dr. Brian ve karısı Rebecca Banner'ın tek çocuğu olan Robert Bruce Banner'ın doğduğu yer Dayton, Ohio'dur. Bruce alkolik babası tarafından sürekli dövülerek çok kötü bir çocukluk geçirdi. Gene babasının alkolün etkisinde olduğu bir anda annesi Bruce'u yanına alarak kaçmaya çalışırken kocası tarafından öldürüldü. Babası alkolizm tedavisi için bir enstitüye yerleştirilince Bruce'a teyzesi baktı. Geçirdiği kabus gibi çocukluğun anılarını içine gömen Bruce duygularını bastıran, içe kapanık bir kişilik edindi.

Bruce Banner nükleer fizik konusunda gerçek bir dahiydi ve Birleşik Devletler Savunma Departmanı'nın New Mexico'daki bir çöl üssünde çalışmaya başladı. Burada üssün komutanı General Thaddeus E. "Thunderbolt" Ross ve kızı Betty ile tanıştı. Bruce ve Betty Ross kısa sürede birbirlerine aşık oldular. Bruce yüksek oranda gamma radyasyonu yayan nükleer bir silah olan "gamma bombası" ya da "G-bombası" adıyla anılan silahı tasarladı.

Bruce'un babası tedavi gördüğü enstitüden çıktı. Bruce babasının yanında yaşamasına izin verdi, fakat babası gene ona karşı sert davranmaya başladı. Annesinin ölüm yıldönümünde Bruce annesinin mezarını ziyaret etti, fakat burada babası ona saldırdı. Bruce babasına karşılık verince kaza ile babasının başı sertçe annesinin mezar taşına çarptı ve babası orada öldü. Polis olayı bir kaza olarak gördü, Bruce ise neden olduğu olayın dehşet verici anılarını gene aklının bir köşesinde unutmaya çalıştı.

Gamma bombasının ilk testi sırasında Bruce da bunu gözlemlemek için test sitesinin yakınlarındaki bir sığınaktaydı. Bir sivilin girilmesi yasak olan test alanında olduğunu farkedince iş arkadaşı Igor Starsky'e sivili güvenli alana götürmesini söyledi. Aslında kimlik değiştirmiş bir Sovyet ajanı olan Starsky Bruce'un sivili kurtarmak için test alanına girdiğini görmesine rağmen hiçbir şey yapmadı, çünkü Bruce'un ölümünün projeyi durduracağını umdu. Rick Jones adındaki genç sivile ulaşan Bruce onu hemen koruyucu alana fırlattı, fakat kendisi de güvenli alana giremeden gamma bombası patladı. Bruce Banner'ın vücudu çok yoğun miktarda radyasyona maruz kaldı.

En başlarda Bruce gün batımında yeşil derili dev Hulk'a dönüşüyor, gün doğumundaysa tekrar normal haline geri dönüşüm geçiriyordu. Kısa bir süre boyunca Bruce gizli laboratuarındaki aletler sayesinde dönüşümünü kontrol edebildi ve Hulk'a dönüştüğünde de kendi bilincinde kalmayı başarabildi. Fakat bu durum kısa sürdü ve Hulk'a dönüşüm geçirdiğinde Bruce'un bilincinden geriye çok az şey kalmaya ve çok çabuk öfkelenmeye başladı. Hulk'un inanılmaz kuvvetinin yarattığı tehdidi General Thunderbolt Ross'un komutasındaki askeri birlikler engellemeye çalıştılar. Bruce'un durumundan kendini sorumlu hisseden Rick Jones bir süre Hulk'a yardım ettikten sonra ayrıldı.

Hala Hulk'un yaptıklarını takip eden Rick Jones daha sonra
Fantastic Four ile irtibat kurup onu takip etmelerini sağlamaya çalıştı. Fakat Loki  düşmanı olan üvey kardeşi Thor  ve diğer bir grup kahraman ile Hulk'un savaşmasını sağlamaya çalıştı. Bu kahramanlar Hulk'la savaşmak yerine işbirliği yapıp Loki'yi yendiler ve Avengers ekibini kurdular. Fakat kontrol edilmesi imkansız biri olan Hulk'un bu ekibe katılmasıyla çıkması neredeyse bir oldu.

Bir süre sonra Bruce Banner'ın Hulk'a dönüşümü vücudunun aşırı adrenalin salgılamasına bağlı olmaya başladı. Artık günün herhangi bir zamanı Hulk'a dönüşebiliyordu ve bu dönüşüm tamamen kontrolü dışındaydı. Dönüşüm geçirdikten sonra artık Bruce'un bilinci tamamen kayboluyor ve yerini kıt zekalı tam bir yıkım makinesi alıyordu. Bruce yanındaki Rick Jones'la birlikte ülkeyi bir uçtan diğer uca dolanmaya başladı. Bu süre boyunca General Ross'un emrindeki askeri birlik ve
Abomination, Leader gibi süper-suçlular sürekli Hulk'u takip ettiler. Bruce beklenmedik bir şekilde oldukça uzun bir süre Hulk olduğunu gizlemeyi başardı. Fakat Hulk'un hükümet tarafından öldürüldüğünü sandığı bir anda General Talbot tarafından oyuna getirilen Rick Jones gerçeği açıkladı ve Bruce Banner'ın Hulk olduğu herkes tarafından öğrenildi.

Hulk kendini zaman zaman süper-güçlü kahramanlar ya da suçlulara yardım ederken ya da savaşırken buldu. Bruce Banner kontrol edemediği Hulk dönüşümünün lanetiyle yıllar boyunca dünyayı dolaştı.

Bir macerasının ardından Bruce dönüşümünü kontrol altına alabileceği ve Hulk'a dönüştüğü zamanlarda da bilincini koruyabileceği bir alete sahip olunca vücudunu tamamen gamma etkisinden arındırmak yerine Hulk'un kuvvetini insanlar için iyi bir şeyler yapmak amacıyla kullanmaya karar verdi. Televizyon kameralarının gözü önünde U-Foes adlı bir suç örgütünü yenince halk Hulk'un karakterinin değişiminden etkilendi. Bruce Banner eskiden Hulk'a dönüşüm geçirdiğinde verdiği zararlar başkan tarafından affedildi ve Hulk bir kahraman olarak kabul edildi. Fakat Bruce'un sevgilisi Betty onun yapmış olduğu bu seçime karşıydı ve Bruce'un Hulk kimliğini tamamen yok etmesini istiyordu. Bu yüzden Bruce'dan uzaklaştı.

Hulk'un vahşi kişiliği tekrar su yüzüne çıkmaya başladı. Bir büyücü olan
Doctor Strange ile karşılaşmasının ardından Bruce Banner kişiliği tamamen kaybolarak geriye sadece Hulk kişiliği kaldı. Doctor Strange'in yardımlarıyla tekrar Bruce Banner kişiliğine kavuştu. Bruce artık tekrar Hulk'u kontrolüne almıştı.

Daha sonraları bir bilim adamı olan
Leonard "Doc" Samson tarafından Hulk yakalandı. Doc Samson gamma etkilerini bölerek Bruce Banner ve Hulk'u iki farklı kişi olarak ayırmayı başardı. Artık Bruce Banner'dan kurtulmuş ve tamamen özgür olan Hulk kaçtı ve eskisinden daha da büyük bir tehlike haline geldi. Bruce hükümetin Hulk'u yakalamakla görevlendirilen ekibinin başına getirildi ve artık Hulk lanetinden tamamen kurtulduğuna inanıp Betty Ross ile evlendi.

Doc Samson yaptığı keşifle Bruce Banner ve Hulk'un yaşam güçlerinin birbirlerine bağlı olduğunu ve ayrı kalmaya devam ederlerse ikisinin de öleceğini farketti. Yaptığı deneyle Banner ve Hulk'u tekrar biraraya getirmeyi başardı, fakat artık Hulk gri renkteydi ve sadece geceleri ortaya çıkıyordu.

Gri Hulk zeka olarak Bruce Banner ile eşit seviyedeydi, fakat Banner'ın az miktardaki anılarına sahipti ve kişiliği tamamen farklıydı. Bir süre sonra bir büyücü sayesinde Banner'ın bilinci tamamen kayboldu ve dönüşüm geçirmeyerek sadece Gri Hulk olarak varlığını sürdürdü. Gri Hulk kendisine "Joe Fixit" adını verdi ve Las Vegas'ta mafya adamı olarak çalışmaya başladı. Daha sonraları Bruce Banner kişiliği tekrar ortaya çıktı ve gene sadece geceleri Gri Hulk'a dönüşmeye başladı.

Betty öldüğünü sandığı kocasının Gri Hulk olarak Las Vegas'ta olduğunu öğrenince onu bulmaya gitti. Karı-koca tekrar biraraya geldi, fakat aynı zamanda yıkıcı yeşil Hulk'ta tekrar ortaya çıkmıştı. Yeşil Hulk ile Gri Hulk Bruce Banner'ın bilincinin içinde birbirleriyle mücadele etmeye başladılar. Bruce bazen yıkıcı Yeşil Hulk'a bezen de akıllı Gri Hulk'a dönüşmeye başladı. Doc Samson eğer bu durum devam ederse Bruce'un öleceğini anladı. Uygulanan terapi sonucunda üç farklı kişilik tek bir kişilik olarak biraraya geldi. Artık yeşil Hulk bedeninde Bruce Banner'ın bilincine sahip akıllı bir Hulk vardı. Artık dönüşüm geçirmiyordu. Fakat Bruce'un sürekli Hulk olarak kalması Betty ile olan ilişkilerini bitirme noktasına getirdi, çünkü Betty kocasını bu şekilde kabullenmek istemiyordu.

Betty'nin ölümcül bir şekilde yaralanmasının şokuyla Bruce'un bilinci giderek yıkıcı yeşil Hulk tekrar ortaya çıktı. Betty iyileşince Hulk onu hastaneden kaçırdı ve birlikte kaçak olarak yaşamaya başladılar. Bir süre sonra Hulk gene tek başına kaldı.

Onslaught ile yapılan savaş sonrası pek çok süper-kahraman ile birlikte Bruce Banner da kendini başka bir boyutta buldu, fakat Hulk kimliğinden ayrılmıştı. Bu sırada Betty Ross çok uzun süre Hulk'un yanında kaldığı için artık kendisinin de gamma radyasyonu yüzünden zehirlendiğini öğrendi. New York'ta yaptıkları savaşta Hulk'a yenilen Abomination bunu öğrenince intikam almak için kendi gamma radyasyonlu kanının Betty'e aktarılarak onun daha da fazla zehirlenmesini sağladı. Sonunda Betty öldü.

Bruce Banner diğer boyuttan geri döndüğünde tekrar Hulk'la birleşti. Artık gene sadece vücudu aşırı adrenalin salgıladığında yıkıcı yeşil Hulk'a dönüşüyordu. Karısı Betty'nin öldüğünü öğrenince Abomination'dan intikam almak için ülkeyi dolanıp onu aramaya başladı.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !