Peter Parker/Örümcek Adam

Peter Parker/Örümcek Adam
Peter'ın anne ve babası o henüz bir bebekken geçirdikleri uçak kazası sonucu hayatlarını kaybetmişlerdi. Ailesinin ölümünden sonra Peter'ı amcası Ben ve yengesi May kendi himayelerine alarak, onu kendi öz çocukları gibi severek yetiştirdiler. Peter oldukça zekiydi ve özellikle kimyaya özel bir yeteneği vardı. Fakat 15 yaşında bir lise öğrencisiyken sosyal hayatı pek de parlak sayılmazdı. Okulda sürekli 'inek' muamelesi görür, özellikle okul takımının yıldızı Flash Thompson ve arkadaşları tarafından her gün itilip kakılır, onunla dalga geçilirdi. Günün birinde katıldığı bir bilim fuarının hayatını tamamen değiştireceğini tahmin edemezdi. Buradaki deneylerden biri sırasında bir örümcek yanlışlıkla deney alanına girip yoğun miktarda radyoaktiviteye maruz kaldı. Bu örümcek ölmeden önce yakınında bulunan Peter'ı ısırdı. Peter bu ısırığın etkisiyle tamamen sersemlemiş bir şekilde hızla binadan dışarı çıktı. Ne olduysa işte o an oldu. Caddeye dikkat etmeden fırlayan Peter arkasından hızla ilerleyen arabayı görmemişti. Fakat garip bir nevi altıncı his yaklaşan tehlikeyi fark edince Peter düşünmeden ani bir refleksle zıpladı. Bu ani tepkisiyle metrelerce zıplayan Peter bir anda kendini düz bir duvara tutunmuş olarak buldu. Olayın ilk anlarında yaşadığı şaşkınlığı üzerinden atan Peter bu garip yeteneklerine sahip olma sebebini anladı. Örümceğin ısırığı metabolizmasını değiştirmiş, ona insan üstü bir güç, hız, çeviklik ve onu yaklaşan tehlikelere karşı uyaran örümcek hislerini kazandırmıştı. Kimya yeteneğini de kullanarak bir ağ formülü icat edip bileklerine takacağı mekanik ağ-atıcılar yaptı. Geleceğin en büyük süper kahramanlarından biri doğmaya başlamıştı.

Peter yeni kazandığı güçlerini herkesten sakladı. Bu sıra dışı güçlerini önceleri bir güreşçi olarak para kazanmak için kullandı. Mavi-kırmızı bir kostüm hazırladı ve tanınmamak için de bir maske giyip kendine 'Örümcek Adam' adını verdi. Sahip olduğu yeni güçlerle kendine olan güveni artınca okuldaki sosyal hayatında da değişiklikler yaşamaya başladı. Artık daha önceden takmakta olduğu gözlükleri bir kenara atmış, sınıf arkadaşları tarafından 'inek' olarak anılmaktan kurtulmuştu. Güreşçi olarak gitgide artan şöhreti de yavaş yavaş bencilce davranmasına ve kendini beğenmiş tavırlar takınmasına neden oluyordu. Bu arada Daily Bugle'da onun kostümlü bir tehlike olduğunu belirten yazılar çıkmaya başlamıştı. Peter'ın bencilliği sonunda tüm hayatı boyunca pişmanlık duyacağı bir olaya sebep oldu. Günün birinde güreş şovu bitince soyunma odasına gittiğinde bir polisin bir hırsızı kovaladığını gördü. Yanından geçen hırsızı rahatça durdurabilecek iken durdurmaya kalkışmadı ve hırsız kaçtı. Bu yüzden kendisine kızan polise ukala bir tavırla bunun kendi işi olmadığını söyledi. Birkaç gün sonra evine döndüğünde evin önünde polis arabalarını ve bir ambulansı görünce şok oldu. Çok sevdiği Ben amcası eve giren bir hırsız tarafından vurularak öldürülmüştü ve May yengesi perişan bir halde gözyaşlarına boğulmuştu. Polis telsizinden hırsızın bir ambarda sıkıştırıldığını fakat polisin içeri giremediğini duyan Peter hemen kostümünü giyip ambara gitti. Pencerelerden birinden içeri girip amcasını öldüren hırsıza tüm öfkesiyle saldırdı. Hırsız bayıldığında Peter dehşetle bunun birkaç gün önce kaçmasına göz yumduğu hırsız olduğunun farkına vardı. Şok olan Peter hırsızı ağla sarıp polislere teslim etti. Peter o gün özel yeteneklerin kişisel çıkarlar için değil, insanlara yardım edebilmek için kullanılması gerektiğinin farkına vardı. Büyük güçlerin beraberinde büyük sorumluluklar getirdiğini anladı. Bu söz daha sonra Örümcek çizgi romanlarının en meşhur sözü ve karakterin özü olmuştu. İşte o gün gerçek anlamda Örümcek Adam doğdu.

Daha sonraki yıllarda Peter Örümcek Adam olarak suçlulara karşı savaştı. Bu savaşı sırasında başka hiçbir süper kahramanın olmadığı kadar çok çeşitli düşmanlar edindi. Peter Parker olarak da Daily Bugle'da serbest fotoğrafçı olarak çalışmaya ve Örümcek Adam kimliğiyle kötülere karşı savaşırken resimlerini çekmeye başladı. İlginçtir ki patronu tüm kostümlülerden ama özellikle de Örümcek Adam'dan nefret eden ve sürekli onun New York halkı için çok büyük bir tehlike olduğu haberlerini yazıp duran J. Jonah Jameson'dı. Okulda ise bir zamanlar sürekli atıştığı Flash Thompson zamanla en yakın arkadaşlarından biri olmaya başladı, Flash aynı zamanda Örümcek Adam'ın da en büyük hayranı oldu. Peter'ın okuldaki en iyi dostu ise Harry Osborn oldu.

Tabii Peter'ın aşk hayatını da unutmamak gerek. İlk çıktığı kız Daily Bugle'da Jameson'ın sekreteri olan Betty Brant'ti. Lise yıllarının en büyük aşkı kuşkusuz Gwen Stacy idi. Fakat Örümcek Adam'ın en büyük düşmanı Yeşil Cin tarafından Brooklyn Köprüsü'nde öldürüldü. Peter bu olayın anısından kurtulmayı asla başaramadı. Onun kendini tekrar toparlamasını sağlayan ise Mary Jane Watson adlı çok güzel bir kızıl saçlı oldu. MJ Peter ile çıkmaya başladı fakat MJ'in kendi sorunları bir süre sonra ayrılmalarına neden oldu, gene de çok iyi birer arkadaş olarak kalmaya devam ettiler. MJ Peter'ın çıktığı kızların içinde onun Örümcek Adam olduğunu anlayan tek kız oldu. Peter kostümünü her giyişinde onun hayatı için endişe etti. Peter MJ'den ayrıldığı sıralarda asıl adı Felicia Hardy olan Kara Kedi adlı kostümlü bir hırsızla tanıştı. Kara Kedi hırsızlık kariyerinden vazgeçince onunla çıkmaya başladı fakat farklı kişilikleri yüzünden bu ilişki fazla uzun sürmedi. Sonunda Felicia Avrupa'ya gidince ilişkileri son buldu. Bu sırada MJ ile tekrar ve eskisinden daha sağlam olarak yakınlaşmaya başlamaları tekrar çıkmalarını sağladı ve bu ilişki sonunda evliliğe kadar vardı.

Örümcek Adam'ı diğer süper kahramanlardan ayıran en önemli sebep çizgi romanlarında sadece maskeli kişiliğinin değil onun altındaki Peter Parker'ın hayatının da aynı derecede ön planda olmasıdır. Peter Parker olarak kimse Örümcek Adam olarak da aynı kişidir. Clark Kent'in Superman olduğu ya da Bruce Wayne'in Batman olduğu zamanlardaki gibi maskeyi giyince davranış tarzını değiştirmez. Örümcek'in en önemli özelliklerinden birisi de mizah yeteneğidir. Diğer kahramanların tersine karizmatik görünmeye çalışmaz. Dövüşün en hareketli zamanlarında bile hiç durmayan bir çenesi vardır. En olmadık zamanlarda en olmadık esprileri söylemekte üstüne yoktur. En ünlü süper kahramanlar ya da en tehlikeli kötü adamlarla yüzleştiğinde onlara takılmaktan ve aşırı laubali davranmaktan geri kalmaz. Örümcek'in lakaplarından en meşhurları Ağ Kafa ve Duvar Sürüngeni'dir.

Örümcek Adam'da başka hiçbir süper kahramanda olmayan bir gerçekçilik vardır. Bir yandan süper kötülere karşı savaşırken diğer yandan evliliğin getirdiği sorunlarla yüzleşmekte, arkadaşlarıyla olan ilişkilerini düzenlemeye çalışmakta, sınavlarla boğuşmakta, ev kirasını ödemeyi başarıp ekonomik sorunlarını halletmeye çalışmaktadır. Başka hiçbir kahramanı süper kötülerle dövüşüp şehri kurtardıktan sonra acıkmış bir şekilde evine vardığında boşalmış bir buzdolabıyla karşılaşınca göremezsiniz.

Örümcek Adam aynı zamanda en yanlış anlaşılan kahramanlardan biridir, hatta birincisidir. Sürekli olarak hayatı pahasına yardım etmeye ve masum insanları kötülerden korumaya çalışmasına rağmen çoğu kişi onu bir kahraman olarak değil, kostümlü tehlikeli suçlulardan biri olarak görür. Bu yanlış imajda Daily Bugle'da onun hakkında çıkan yazıların da oldukça etkisi vardır tabii. Gene de Peter bedeli ne olursa olsun doğru olanı yapmaya çalışır ve seçimlerinin iyi veya kötü sonuçlarına katlanmayı göze alır.

Günümüzde 28 yaşına gelmiş olan Peter Parker Örümcek Adam kimliğiyle suçla savaşına devam etmektedir. Bu aralar Mary Jane ile evliliğinde bazı ciddi sorunlar yaşamakta ama zamanla bu sorunların üstesinden geleceklerinden kuşkumuz yok.

resimliroman.net ten alıntıdır

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !